Bazilika v Ogleju, napolnjena kot ob obisku svetega Janeza Pavla II.
23.03.2025, 07:32
V soboto, 22. marca 2025, je več kot 1700 romarjev iz ljubljanske nadškofije poromalo v starodavni Oglej. Romanje, ki je potekalo v sklopu svetega leta, je vodil ljubljanski nadškof metropolit msgr. Stanislav Zore, pri oltarju pa so se mu pridružili pomožna škofa Anton Jamnik in Franc Šuštar, goriški nadškof Carlo Roberto Maria Redaelli, upokojeni beograjski nadškof Stanislav Hočevar in več kot 50 duhovnikov. Zbrani romarji so se kljub dežju zbrali pri slovesni sveti maši v baziliki svetih Mohorja in Fortunata ter Marijinega vnebovzetja, ki je bila do zadnjega kotička napolnjena. Številni so morali sveto mašo spremljati tudi pred baziliko.
Vikar za Slovence v Gorici Karlo Bolčina je poudaril: »Bazilika je bila nazadnje tako polna 29. aprila 1992, ko je v njej maševal sveti Janez Pavel II. S tistim datumom ne pomnimo tako močnega števila vernikov.«
Romanje je bilo duhovni vrhunec in hkrati simbolna povezava s koreninami slovenske vere. »Naši predniki so ohranjali Oglej z vero in upanjem – danes smo tu, da ta plamen prenesemo naprej,« je še dodal Bolčina. Letos Oglej obeležuje sveto leto in se že pripravlja na veliko praznovanje leta 2031, ko bo obhajal tisočletnico sedanje bazilike.
Slovesno somaševanje je povezalo več slovenskih škofov, duhovnikov, diakonov ter številne romarje vseh starosti, tudi mlade iz Škofijske klasične gimnazije iz Šentvida. Med romanjem so se stkale vezi, poglobile misli in okrepila vera.
Nadškof Zore je v izjavi po srečanju za Radio Ognjišče izpostavil, da pravo romanje ni zgolj obisk svetega kraja, ampak potovanje srca, ki se nadaljuje v vsakdanjem življenju: »Običajno res mislimo, da se romanje konča, ko pridemo v svetišče, a v resnici se pravo romanje začne šele, ko se vrnemo domov in začnejo rasti sadovi tega srečanja. Romanje se konča takrat, ko naše življenje doživi tisto izpolnitev srečanja z Gospodom – tisto, kar oko ni videlo in srce ne doume.«